У недељу, 19. априла 2026. године, ученици који учествују у Еразмус+ пројекту имали су прилику да дан проведу у опуштеној атмосфери, кроз активности које су спојиле боравак у природи и неформално учење.
Дан је започео заједничком шетњом до видиковца Виста, парка са прелепим погледом на Велењско језеро. Ученици су том приликом могли да уоче како локално становништво проводи слободно време – у миру, тишини и у складу са природом. Посебан утисак на њих оставила је култура понашања у јавном простору: без буке и галаме, уз породице које уживају у природи и уређено окружење које се пажљиво чува.

Током шетње, ученици су обишли и Велењско језеро и упознали се са његовим настанком, као и са начинима на које је овај простор данас уређен и прилагођен рекреацији. Чистоћа, организованост и доступност садржаја за спорт и одмор додатно су употпунили њихов доживљај.
У поподневним часовима организован је сусрет са Дејаном Вујовићем, студентом из Чачка који студира у Велењу. Он је ученицима приближио студентски живот у Словенији и пружио корисне информације о могућностима наставка школовања – од начина уписа, преко трошкова студирања, до свакодневног живота студената. Овај разговор био је посебно значајан јер је ученицима дао реалан увид у опције које им стоје на располагању након завршетка средње школе.
Остатак дана протекао је у дружењу, шетњи и размени утисака, а ученици су истакли да им је управо овакав темпо омогућио да се додатно повежу, али и да на другачији начин упознају средину у којој бораве.
Дан иза нас показао је колико су овакве активности важне – не само за учење, већ и за развој свести о животној средини, култури живљења и личним плановима за будућност.
Албум са фотографијама погледајте ОВДЕ.