Обавештавамо све ученике и запослене да у четвртак, 27.1.2022. године неће бити наставе због обележавања школске славе Светог Саве.

Сетимо се да је Свети Сава био српски принц, монах, књижевник и први архиепископ независне Српске православне цркве. Рођен је 1175.године као Растко Немањић, најмлађи син великог жупана Стефана Немање. Са 17 година упознао је једног светогорског монаха и са њим отишао у манастир Светог Пантелејмона на Светој гори. Одрекао се живота на очевом двору и 1192.године се замонашио и добио име Сава.

Значај Светог Саве за наш народ тешко је речима исказати. Са својим оцем је обновио манастир Хиландар на Светој гори, који се и данас сматра једним од главних духовних путоказа. 1219.године је проглашен за првог српског архиепископа (када Српска православна црква добија самосталност). 1220. године Свети Сава је објавио први српски Номоканон, правни зборник који обухвата и црквене и грађанске законе. Пропутовао је Палестину, Египат, Сирију, Персију, Вавилон, Анатолију обилазећи света места и сакупљајући мошти светаца и доносећи их у Србију. Запамћен је као учитељ и просветитељ нашег народа, због чега су о њему сачуване многобројне песме и народне умотворине, а дан његове смрти 27.јануар обележава се као празник свих школа.

Свим ученицима и запосленима срећну школску славу, Светог Саву жели
Директор школе
Мирјана Шљиванчанин

Comments are now closed for this entry