Ове године Дан школе прославили смо нешто раније, а за то смо имали велики разлог. Наиме, у току прошле школске године започели смо сарадњу са италијанском фирмом „Промек“, која је овог октобра обележила десет година успешног пословања у Србији.

Неки од наших ученика већ су преко лета обављали праксу у поменутој фирми, за то имали и новчану надокнаду, а постоји договор да најбољи ученици четврте године смера машински техничар за компјутерско конструисање, а који не наставе школовање, чак добију и посао у будућности. То је један одличан пример како би дуално образовање требало да функционише. Фирма је са нашом школом потписала споразум о програму плаћене праксе у трајању од 40 дана за најбоље ђаке завршних разреда.

Представници италијанске фирме „Промек“ опремили су у нашој школи савремену техничку лабораторију која ће носити назив „ПРОМЕК ЛАБ“, а коју ће радници и ученици наше школе користити не би ли унапредили свој рад.

Како је читав дан био испуњен заједничким активностима (отварање лабораторије, обилазак фирме...) требало га је крунисати свечаном приредбом. Ове године потрудили смо се да то буде сат испуњен шареноликим садржајима. Како је то свечаност изискивала, програм смо почели химном „Боже правде“. Девојке из хора достојанствено су започеле програм, након чега је присутне поздравила директорка Мирјана Шљиванчанин. Честитала је ученицима и радницима школе празник, честитала на свим успесима током протекле школске године, а такође и гостима је пожелела успешне предстојеће године.

Гости су онда имали прилику да уживају у најлепшим љубавним песмама Франческа Петрарке, Јована Јовановића Змаја и неодољивог Лазе Костића. Наши ученици покренули су најдубље емоције за које нису ни знали да у њима постоје. Све то било је пропраћено ппт презентацијом, а стихови су читани уз тиху музичку подлогу која је употпунила ове чаробне тренутке када смо отпловили у нека пређашња, боља времена. Право изненађење била је Кристина Станојевић, која је Петраркине сонете читала на оригиналном италијанском језику. Након брилијантног Виктора Савића и његове интерпретације „Санта Марие...“, наше ученице прошетале су са својим прелепим креацијама фризура. Била је то ревија фризура која је на најбољи могући начин представила фризере наше школе.

Хор нас је забавио још једном песмом, којом смо Италијанима измамили осмехе и натерали их да запевају. Била је то песма „Бела ћао“, након чега је наш Никола Стошић показао свој мајсторлук на хармоници. Извео је композицију „Време лети“ композитора Јевгенија Петровића Дербенка.

„Сви смо ми помало глумци“, рекла је Катарина Цалић када је најавила сцену из легендарне Нушићеве „Госпође министарке“, а наши феноменални глумци показали су да је Нушић са својим реским хумором и данас и тек како актуелан.

Програм је завршен баш онако како се од нас очекивало. Уз савршену кореографију, која је рађена на музику Сање Илић и Балканике, а представља спој традиционалног и модерног. Овом приликом захвалили бисмо се фантастичном Србану Јовановићу, кореографу Културно уметничког друштва „Масука“, који не само да нам је посудио своју кореографију, музику и ношњу, већ и своје време, вежбајући из недеље у недељу са нашим ученицима.

Такође бисмо се захвалили и директору Центра за културу „Масука“ и свим запосленима који су нам били на располагању. Својом техничком подршком учинили су наш програм достојанственијим. Но ипак, НАЈВЕЋЕ ХВАЛА једној армији од 54 ученика који су на најбољи могући начин одбранили боје своје школе и показали да није све изгубљено. Они су били и биће ветар у леђа својим професорима јер су показали да негују лепоту свог језика, своје књижевности, своје културе и традиције и да су одговорни и спремни да своју школу прикажу на најбољи могући начин.

Текст написала

Јелица Милићевић, професорка српског језика и књижевности